Pølserne og tigerrejerne vendes i krydderiblanding og evt. ekstra salt og peber og brunes hurtigt i lidt olie. Herefter lægges det hele til side.
Så kommer vi til den såkaldte “roux”, som er meget typisk for det kreolske køkken. Det er sådan set det samme som vores ”opbagning”, men med olie i stedet for.
I en stor tykbundet gryde varmer man 1½ dl olie op og tilsætter melet. Nu gælder det så om at bage melet af under konstant omrøring over medium varme, indtil massen er nøddebrun. Forlad den ikke! Og lad den ikke blive for mørk!
Når den rigtige kulør er opnået, tilsætter man grøntsagerne og steger dem under omrøring i ca. 4-5 minutter. Så tilsættes bouillon, pølse samt krydderier, og man koger det for svagt blus i en times tid. Fedtet skummes af, og man tilføjer det grønne af forårsløgene og persillen.
Skær kulmules ud i mindre stykker og læg det i når der er 12 minutter tilbage. Du gør det samme med krabbekløerne, så skal de nå blive klar til sidst.
Server ris, masser af citronbåde og groft brød til.