Byens bedste brunch?
![Webmasteren](https://i0.wp.com/gastromand.dk/wordpress/wp-content/uploads/2017/12/10801562_10152565539008041_3265699867754940050_n.jpg?fit=64%2C64&ssl=1)
Jeg ved det, cafébrunch er sgu lidt tøset, men denne oplevelse var så positiv, at jeg synes den fortjener 5 minutters opmærksomhed. I øvrigt er kombinationen af æg, bacon, pølse og kaffe suveræn i bekæmpelsen af tømmermænd:)
Jeg udelukker ikke, at det suveræne vejr og selskab (fedte fedte) kan have haft indflydelse på min normalt knap så venlige indstilling overfor for de Aalborgensiske caféer – Den Fede Ælling som husbåden hedder ligger simpelthen suverænt!
Nå men maden var altså også i orden og for de 155 kroner får du følgende:
![brunch](https://i0.wp.com/gastromand.dk/wordpress/wp-content/uploads/2010/09/IMAG0164.jpg?resize=550%2C329)
Æg med gris og løg, og spansk krydderpølse, tun, lidt ost, jordbærkoldskål, pandekager og citrussalat
Hvor jeg nogen gange godt kan synes at scrambled eggs er lidt kedelige, faldt æggene med bacon og løg lige i undertegnedes smag med den spanske pølse som prikken over i’et.
Som det kan ses, kom der rigeligt med drikkevarer på bordet, hvilket absolut ikke skal undervurderes en søndag i AA…
Hvilken brunch er din favorit og hvor køber du den?
Stik os en kommentarTags
AALBORG-
Kan VARMT anbefale Restaurant MEAT i Aalborg. De har en SUPER lækker brunch.
-
Løven og Bastionen på Christianshavn. Alt er home made, det er buffet, men ikke som man normalt kender den. Jeg brydes mig heller ikke om buffet.
-
det er MUMS
-
Hej,
Jeg synes da absolut, at brunch også er for mænd!
Især, hvis manden laver den selv. Alle store kokke er jo mænd, i hvert fald næsten…Jeg kan varmt anbefale nogæe små æggekager med porrer og bacon, nemme at lave, og super gode!
-
Aalborg må jeg kvittere med det daværende restaurant Madkonsortiet ledet af Kent Olese, det var virkelig godt – det savner jeg. Århus må jeg sige Hotel Ferdinan, det holder virkelig pocheret æg med hjemmelavet hollandaise – det er seriøst!
-
Lyder heller ikke dårligt, selvom jeg ikke altid er den store fan af buffet;)
-
Cafe Citröen på Vesterbrogade, KBH.
Kæmpe brunchbuffet med kaffe ad libitum og spis hvad du kan…til omkring 120,-
Det er sQ guf!!!
Kommentarer