NYTÅRSKONKURRENCE: Vind en flaske Krug Grande Cuvée
Har du aldrig smagt en Krug Champagne, bør du måske overveje at læse videre. Du kan nemlig vinde en flaske Krug Grande Cuvée (værdi: 1100,-) sponseret af Moët Hennessy!
Krug Champagne er vel noget af det tætteste vi kommer på en rigtig herre-champagne. Det er stor, tung og kompleks champagne blendet af mere end 120 vine fra 10 forskellige årgange som lagrer min. 7 år i Krugs kældre. Grand Cuvée er blevet udgivet hvert år siden grundlæggelsen af Krug i 1843.
Krug ID App – lær alt om din Krug-flaske
Nu giver Krug os mulighed for at komme endnu tættere på vinen inden vi skyller den ned. Bag på hver flaske har Krug påtrykt et ID, der ved at scanne eller indtaste det i Krugs App, fortæller alt om flaskens indhold – fra yngste til ældste vin, druesammensætning samt de perfekte madkombinationer.

Deltag i konkurrencen om en flaske Krug Grande Cuvée
- Download Krug Appen
- Scan en flaske Krug eller indtast følgende Krug ID på appen: 214024 og svar på hvor gammel den ældste vin i flasken er
- Skriv dit svar i en kommentar nedenfor (Hvis du har scannet din egen flaske, skal du samtidig skrive flaskens Krug ID sammen med svaret).
Vi trækker lod blandt de rigtige svar, når nytårs-tømmermændene engang har lagt sig:)
SKÅL OG GODT NYTÅR!
Stik os en kommentar-
Den ældste vin lader til at være fra 1990
-
1990
-
1990
-
1990
-
Den ældeste vin er fra : 1990
-
1990
-
1990
-
i har i den grad solgt jeres sjæl. I er i lommen på gud og hver mand, efterhånden. Jeg har besøgt jer for sidste gang.
I minder mig om en teenblogger der gør hvad som helst for at få ting og trafik. Jøsses
-
Ældste drue er fra 1990
-
Den første flaske er fra 1990
-
1990
-
1990
-
1990
-
1990
-
1990
-
Den ældste er fra 1999
-
Den ældste vin er fra 1990 :-)
-
1990
-
1990.
-
Ældste 1990
-
-
1990

Kommentarer