Gastromand.dk | 24. July 2016

Scroll to top

Top

52 kommentarer

Konkurrence: Gæt stjernerne og vind et Kai Shun knivsæt

Konkurrence: Gæt stjernerne og vind et Kai Shun knivsæt
avatar

Nu er det meget snart tid igen! Michelindrengene drysser endnu engang stjerner udover en række af de bedste danske restauranter, hvilket samtidig er startskuddet til et par dages food frenzy fra de danske medier. Det skal du naturligvis heller ikke snydes for, her på Gastromand.
På Onsdag den 24. februar kl. 10.30 præsenterer Michelin årets stjernerestauranter i Danmark og resten af Norden. Og selvom lanceringen de senere år, oftest er endt med lettere forvirrede panderynker hos landets madører, er det altid en sjov dag.

Guide Michelin France 2015

Skal vi endelig se tre af disse i Danmark?

Vi fejrer det kollektive medievanvid med, at udlodde et virkeligt lækkert Kai Shun knivsæt til en værdi af 1500kr, fra landets vel nok bedste knivpusher foodgear.dk til den person der kan gætte stjernefordelingen i Danmark (eller den der kommer tættest på!).

Kai Shun knivene er undertegnedes egne favoritknive i køkkenet og består af 32 lag damaskus stål foldet og smedet omkring en kerne af VG-10 stål. Resultatet er 65 lag stål med en hårdhed på 61HRC og et skafte af sort pakka-træ.

Det lækre Kai Shun Classic knivsæt fra Foodgear.dk

Det lækre Kai Shun Classic knivsæt fra Foodgear.dk

Skriv dit bud på, hvem der får stjernerne (og hvor mange) i kommentarerne herunder, senest 24. februar kl. 10.00 for at deltage i konkurrencen…

Kommentarer

  1. Niklas Lindgaard

    Spændende – Hermed mit bud :-)

    1 Stjerne

    Alberto K
    Alchemist
    Clou
    Den Røde Cottage
    Era Ora
    Falsted Kro
    Formel B
    Frederikshøj
    Gastromé
    Grønbech og Churchill
    Henne Kirkeby Kro
    Kiin Kiin
    Kokkeriet
    Kong Hans
    Marchai
    Mielcke og Hurtigkarl
    Relæ
    Substans
    Taller

    2 Stjerner
    AOC
    Noma
    Studio
    Søllerød Kro

    3 Stjerner
    Geranium

  2. Mads Bo Mikkelsen

    2 stjerner
    Noma
    Geranium
    Aoc
    Frederikshøj

    1 stjerne
    Gastrome
    Substans
    Søllerød kro
    Den røde cottage
    Formel b
    Grønbech og Churchill
    Kadeau
    Kiin Kiin
    Kokkeriet
    Marschal
    Clou
    Studio
    Era ora
    Relæ
    Taller
    Alchemist

  3. Tommy Tolstrup

    Alle fra 2015 beholder deres stjerner,udover det får:
    1 stjerne.
    Alberto K
    Alchemist
    Treetop
    Falsled kro
    Henne kirkeby kro
    Taller
    Kong hans kælder

    2 stjerner.
    Frederikshøj
    Clou

    3 stjerner.
    Geranium.

  4. Morten Krag

    Hermed mine bud:

    1 Stjerne

    Alberto K
    Taller
    Alchemist
    Amass
    Kong Hans kælder
    Mielcke & hurtigkarl
    Naert
    Henne Kirkeby Kro
    Ruths Gourmet rest.
    Tree-top vejle
    Ti trin ned
    Falsled kro
    Lieffroy
    Pasfall
    Babette
    Dragsholm slot
    Frederiksminde

    2 Stjerner
    Kadeau
    Søllerød Kro
    Studio
    Geranium
    AOC

    3 Stjerner
    Noma

  5. Anders Larsen

    mit bud:)

    1 Stjerne

    tree top
    Alberto K
    Alchemist
    Den Røde Cottage
    Era Ora
    Falsted Kro
    Formel B
    Frederikshøj
    Gastromé
    Grønbech og Churchill
    Kiin Kiin
    Kokkeriet
    Kong Hans
    Marchai
    Mielcke og Hurtigkarl
    Relæ
    Substans

    2 Stjerner
    AOC
    Noma
    Studio
    Søllerød Kro

    3 Stjerner
    Geranium

  6. Alexander Karnøe

    1 stjerne
    – Alchemist
    – Clou
    – Alberto K
    – Kong Hans
    – Marschal
    – Kiin Kiin
    – Amass
    – Era Orange
    – Den Røde Collage
    – Studio
    – Relæ
    – Kadeau
    – Søllerød Kro
    – substans
    – Henne Kirkeby Kro

    2 stjerner
    – Noma
    – AOC
    – Frederikshøj
    – Geranium

  7. Daniel Sverker

    1 Stjerne –

    Alberto K
    Alchemist
    Amass
    Kong Hans kælder
    Mielcke & hurtigkarl
    Naert
    Taller
    Henne Kirkeby Kro
    Ruths Gourmet rest.
    Tree-top vejle
    Falsled kro
    Lieffroy
    Pasfall
    Babette
    Frederiksminde

    2 Stjerner –
    Kadeau
    Søllerød Kro
    Studio
    Geranium
    Noma
    AOC

    Held og lykke til restauranterne :) håber på mange stjerner!

  8. 3 stjerner:
    Geranium

    2 stjerner:
    noma
    AOC
    Frederikshøj

    1 stjerne:
    Kong Hans
    Søllerød Kro
    Era Ora
    formel B
    Kokkeriet
    Kiin Kiin
    Studio at the Standard
    Kadeau
    Kadeau, Bornholm
    Grønbech & Churchill
    Relæ
    Den Røde Cottage
    Marchal
    Clou
    Gastromé
    Substans
    Henne Kirkeby Kro
    Falsled Kro
    Alchemist
    Alberto K

  9. Lars Huelin

    2 stjerner:

    Noma
    Geranium
    Aoc

    1 stjerne:

    Frederikshøj
    Gastromé
    Substans
    Grønbech og Churchill
    Relæ
    Den Røde Cottage
    Søllerød Kro
    Era Ora
    Kiin Kiin
    Kokkeriet
    Formel B
    Kadeau
    Clou
    Marchal
    Studio
    Alchemist
    Taller
    Tree Top

  10. Esben Enevoldsen

    1 Stjerne
    Koch
    Alberto K
    Clou
    Den Røde Cottage
    Era Ora
    Falsled Kro
    Alchemist
    Henne Kirkeby Kro
    Formel B
    Grønbech og Churchill
    Gastromé
    Kong Hans
    Marchai
    Kiin Kiin
    Mielcke og Hurtigkarl
    Kokkeriet
    Relæ
    Substans
    AOC
    Søllerød Kro

    2 Stjerner
    Frederikshøj
    Noma
    Studio

    3 Stjerner
    Geranium

  11. Jakob Holst Bak

    3 Stjerner
    – Geranium

    2 Stjerner
    – Noma
    – AOC
    – Søllerød Kro
    – Frederikshøj

    1 stjerne
    – Era Ora
    – formel B
    – Kokkeriet
    – Kiin Kiin
    – Studio at the Standard
    – Kadeau
    – Grønbech & Churchill
    – Relae
    – Den Røde Cottage
    – Marchal D’Angleterre Hotel
    – Clou
    – Gastromé
    – Substans
    – Alchemist
    – Taller

  12. Anja Bukhave Larsen

    stjerner

    – Geranium

    2 Stjerner
    – Noma
    – AOC
    – Frederikshøj

    1 stjerne
    – Søllerød Kro
    – Era Ora
    – formel B
    – Kokkeriet
    – Kiin Kiin
    – Studio at the Standard
    – Kadeau
    – Grønbech & Churchill
    – Relae
    – Den Røde Cottage
    – Marchal D’Angleterre Hotel
    – Clou
    – Gastromé
    – Substans
    – Alchemist
    – Taller
    – Kong Hans Kælder
    – Henne Kirkeby Kro

    • Anja Bukhave Larsen

      3 Stjerner til Geranium

  13. Nikki Kousgaard

    1 Stjerne

    Alberto K
    Alchemist
    Clou
    Den Røde Cottage
    Era Ora
    Falsted Kro
    Formel B
    Gastromé
    Grønbech og Churchill
    Henne Kirkeby Kro
    Kiin Kiin
    Kokkeriet
    Kong Hans
    Marchai
    Relæ
    Substans
    Taller

    2 Stjerner
    Frederikshøj
    AOC
    Noma
    Studio
    Søllerød Kro

    3 Stjerner – fordi Danmark fortjener det.
    Geranium

  14. Søren Engel

    Status qua bortset fra:
    Kong Hans en stjerne
    Alberto K en stjerne

    Grastrome minus en stjerne

  15. Anine Frost

    1 stjerne

    Marchal
    Kadeau
    Clou
    Frederikshøj
    Gastromé
    Kokkeriet
    Substans
    Den Røde Cottage
    Era Ora
    Grønbech & Churchill
    Kiin Kiin
    Kong Hans
    Relæ
    Alberto K
    Taller
    Formel B
    Henne Kirkeby Kro
    Studio
    Alchemist

    2 stjerner

    Søllerød Kro
    noma
    AOC

    3 stjerner

    Geranium

  16. Stina

    Ingen får 3 stjerner

    To stjerner:
    AOC
    Geranium
    Noma

    1 stjerne:
    Clou
    Frederikshøj
    Henne Kirkeby Kro
    Kadeau
    Studio at the Standard
    Søllerød Kro
    Formel B
    Gastromé
    Substans
    Grønbech & Churchill
    Kiin Kiin
    Kokkeriet
    Relæ
    Den Røde Cottage
    Kong Hans
    Taller
    Dragsholm Slot
    Babette

  17. Jonas Vesterbye

    1 stjerne
    Gastrome
    Substans
    Grønbech og Churchill
    Relæ
    Den røde cottage
    Era Ora
    Kiin Kiin
    Kokkeriet
    Formel B
    Kadeau
    Clou
    Marchal
    Kong Hans kælder
    Taller
    Alchemist

    2 stjerner
    AOC
    Noma
    Frederikshøj
    Søllerød kro
    Studio
    Henne Kirkeby kro

    3 stjerner
    Geranium

  18. Nichlas Brandborg Kirk

    3 Stjerner
    –Geranium

    2 Stjerner
    –Frederikshøj
    –Noma
    –AOC
    –Søllerød Kro

    1 stjerne
    -Alberto K
    –Era Ora
    –Kokkeriet
    –Kiin Kiin
    –Kadeau
    –Formel B
    -Falsted Kro
    –Grønbech & Churchill
    –Relae
    –Marchal
    –Clou
    –Substans
    –Alchemist
    –Taller
    –Kong Hans Kælder
    –Den Røde Cottage
    –Henne Kirkeby Kro
    –Gastromé

  19. Lasse Dan

    1 *

    Alberto K
    Clou
    Cadeau
    Den Røde Cottage
    Era Ora
    Falsted Kro
    Formel B
    Frederikshøj
    Gastromé
    Grønbech og Churchill
    Kiin Kiin
    Kokkeriet
    Kong Hans
    Marchai
    Mielcke og Hurtigkarl
    Relæ
    Substans
    Taller
    Tree Top

    2 **
    Henne Kirkeby Kro
    AOC
    Noma
    Studio
    Søllerød Kro

    3 ***
    Geranium

  20. Rune Emil Jepsen

    1 Stjerne

    Alberto K
    Alchemist
    Clou
    Den Røde Cottage
    Era Ora
    Falsted Kro
    Formel B
    Frederikshøj
    Gastromé
    Grønbech og Churchill
    Henne Kirkeby Kro
    Kiin Kiin
    Kokkeriet
    Kong Hans
    Marchai
    Mielcke og Hurtigkarl
    Relæ
    Substans
    Taller
    Studio

    2 Stjerner
    AOC
    Noma
    Søllerød Kro

    3 Stjerner
    Geranium

Smid en kommentar

%d bloggers like this: