Image Image Image Image Image Image Image Image Image Image

Gastromand.dk | 7. august 2026

Scroll to top

Top

181 kommentarer

ADVENTSKONKURRENCE I: Vinderne er fundet

ADVENTSKONKURRENCE I: Vinderne er fundet
Webmasteren

Konkurrencen er afsluttet! Vi har, ved lodtrækning, nu fundet de 3 vindere, som blev:

  • William kajling
  • Maja-Louise
  • Bisgaard

Anden adventskonkurrence er i øvrigt skudt igang ‹ ‹ ‹ du vinder kun, hvis du deltager…


snaps

Til juledagens bugnende frokostborde hører det sig til med en god aquavit. Svenske O.P. Anderson er en klassisk aquavit på danskernes julefrokostborde. Aquavitten har eksisteret siden 1891 i varianten ORIGINAL, der er velkendt for sin hemmelige og runde krydderblanding med noter af kommen, anis og fennikel. Tidligere i år blev nyeste skud på stammen lanceret – nemlig KLAR, der er vaseret på samme krydderblanding som ORIGINAL, men har fået et frisk pift med toner af dild og citronskal.

Efter julefrokosten eller -middagen er det oplagt med en cognac, og her er Sort Renault en klassiker. Sort Renault hedder egentlig Renault Carte Noire Extra, og er kendt for sin bløde, runde smag, og har en gennemsnitlig lagringsalder på 12-13 år. Den lange lagring og unikke blend giver cognacen en udsøgt smag og aroma. Sort Renault er perfekt at nyde sammen med Estate Coffee, der har en rund og fyldig karaktér.

 

Renault Carte Noire 70 cl + Krt

Bemærk at to af kasserne indeholder en flaske O.P. Anderson KLAR, en flaske Renault Carte Noire Extra cognac og en pose Estate Coffee, og at en af kasserne indeholder en flaske O.P. Anderson ORIGINAL, en flaske Renault Carte Noire Extra cognac og en pose Estate Coffee.

Stik os en kommentar

Kommentarer

  1. Cognac

  2. Jacob Hansen

    Cognac

  3. Hvis jeg skal være helt ærlig, så synes jeg det er noget pjat at skulle vælge.

    Jeg drikker vist lige dele snaps, cognac, brandy, whiskey osv.
    Det afhænger også meget af hvad den forudgående fødevare indtagelse har været – Og selskabet. Jeg drikker næsten aldrig alene.

  4. Anders F

    Det skal da være snaps

  5. Christian HP

    En glas vellagret cognac at varme mig på en kold vinteraften, evt. i lag med en god friskbrygget kaffe

  6. Jadani

    Snaps!

  7. Janus

    Haps haps haps, nu skal vi ha’ snaps. En der vækker appetitten, en der rykker i banditten. Haps haps haps, nu skal vi ha’ snaps;)

  8. Cognac ! Men rom hvis det skulle være…

  9. cognac

  10. Snaps til maden og cognac efter – gerne med en cigar.

  11. Anders Jensen

    Snaps!

  12. nicholas

    Snaps altid

  13. Per Mølgaard

    Snaps – har haft Anderson til bords

  14. Niels K.

    En kølig snaps, tak!

  15. Casper Lyngholm Thomsen

    Cognac!

  16. Thomas Larsen

    Svar : snaps (snaps til forret, cognac til dessert)

  17. Gastro-studerende

    Cognac klart! Mange gode oplevelser med cognac, chokolade og kaffe! Har dog aldrig prøvet den fra Renault!

  18. Cognac

  19. Cognac

  20. hvis det er hjemmelavet snaps med naturens vilde bær og urter som sortebær, brombær, enebær og porse – så snaps.

Smid en kommentar